top of page

INUKSHUK

“Život se neměří na počet nádechů a výdechů, ale na počet okamžiků, které Vám vezmou dech.” (anonym)

V životě mě nejvíce ovlivnil skauting a knížky od Karla Maye. Přátelství, hrdinství a boj proti bezpráví. Miloval jsem příběhy o indiánech a jejich symboly mě provázejí dodnes.

 

Inuité, indiáni obývající nejsevernější část Ameriky stavěli Inukšuky už před více jak dvěma tisíci lety. Byly vždy znamením dobrého místa pro život, hojných lovišť, uctívání duchů a sil přírody nebo jako vzpomínku na dané místo.

Vám se možná vybaví jako symbol zimních olympijských her ve Vancouveru v roce 2010.

 

Vždy, když jsem se s Inukšukem na svých cestách setkal, byl to pro mě velmi silný zážitek. Vidět Inukšuka s majestátnými štíty v kanadském Whistleru bylo ztělesněním mého dětského snu. Ve švýcarském Zermattu s monumentálním  Matterhornem v pozadí se stal nezapomenutelným.

 

Myšlenka na jeho stavbu, na tomto místě, přišla přesně rok po smrti mého nejlepšího přítele, který tragicky zahynul nedaleko již zmíněného Whistleru.

Stavbou jsem pověřil sochaře žijícího ve vesničce Bílsko u Hořic. Zde měl můj dědeček kolářskou dílnu, kde vyráběl lyže a sáňky. Kdybych tam kvůli Inukšukovi tenkrát nejel, tak bych se asi nikdy nedozvěděl, že v Bílsku na počest mého dědy každý rok pořádají memoriál nesoucí jeho jméno, na lyžích a sáňkách, které sám vlastnoručně vyrobil.

Inukšuk mi v mém životě vzal dech mnohokrát.

 

Připomíná mi, že Špindl je dobré místo pro život a měli bychom se o něj dobře starat. Připomíná mi, že rodina, přátelé a kamarádi jsou to nejdůležitější, co v životě máme.

Připomíná mi, že láska a přátelství dokážou překonat čas i prostor.

 

Pro všechny horaly a snílky, kteří kdy milovali hory a život.

 

Standa Šebek

Spolumajitel bobové dráhy

 

Postaveno 19.11.2020

bottom of page